На яких дровах ефективніше експлуатувати твердопаливний котел?

++++-
06 марта

Різні горючі матеріали - при згоранні виділяють різну кількість тепла. Це залежить від того, який хімічний склад та структуру має паливо. Параметр який характеризує виділення тепла - теплотворна здатність. При виборі палива, яке буде завантажуватись в твердопаливний котел, необхідно звернути увагу, на те, що в більшості довідників теплотворна здатність вказана відносно ваги - прив'язана до кілограмів, але це не зовсім коректно, так як камера згоряння котла (топка), обмежена геометрично, тобто вагу необхідно перевести в об'єм, і лише після цього проводити прорахунки. Також необхідно зважати що виділене тепло при горінні в такому випадку буде прораховане, як горіння суцільного куска дерева визначеного об'єму, наприклад метра кубічного, а отже необхідно застосувати коректуючі коефіцієнти.

Коефіцієнти економіки, потужності та часу горіння твердопаливного котла:

(необхідно проводити до того, як купити котел, або паливо, для того щоб розуміти відношення ціна - якість)

- Об'єм дров насипом (використовується лише для прорахунку економічної ефективності використання твердопаливного котла), якщо дрова купляються насипом у кузові автомобіля.

- Об'єм дров  в складометрах. Залежить від  довжини, діаметру дров  та їх типу: колоті чи округлі.

Кубічний метр деревини, це об'єм цільної деревини з габаритними розмірами: довжина 1м, ширина 1м, висота 1м. Але ж при укладанні дров неможливо розмістити їх так щоб не залишалось прошарку повітря між ними, а отже необхідно зважати на це при розрахунку їх об'єму.

Кскл.м - коефіцієнт переводу дров в складометри[%], відповідно до таблиці №1

perevid-skladometr-drov-kotel-vestaterm

Таблиця №1. Коефіцієнт перахунку кубічного метра дров в складометр.

Дрова

довжина

Тип

25 см

50 см

75 см

1 м

Колоті

0,76

0,71

0,69

0,68

Тонкі круглі

0,75

0,69

0,65

0,72

Середні круглі

0,8

0,75

0,72

0,7

- Об'єм дров завантажених в камеру згоряння.

Теоретично в твердопаливний котел можна розмістити дрова відповідно до розміру топки у складометрах, але на практиці це зробити майже неможливо. Отже для розрахунку кількості завантаженого палива - необхідно вводити поправочний коефіцієнт, який становить близько 80% відносно  до об'єму в складометрах при умові акуратного і щільного укладання дров.

К з.д.т =80 [%] - коефіцієнт завантаження дров в топку, 

Тобто якщо є в котлі камера згоряння розміром 1м х 1м х 1,5 відповідно Vтопки=1,5 м.куб, в неї можна завантажити:

Vдров=Кскл.м х Кз.д.т.х Vтопки = 0,71х0,80х1,5= 0,852 м.куб (дерева цільного) - цей параметр нам необхідний для перевірки відповідності потужності та часу горіння будь якого котла з параметрами вказаними у паспортних данних, або для проектування котла зробленого своїми руками).

При наявності дров різної величини, та різних порід дерев, для швидкого розпалу, а також довгого горіння - необхідно більше за розміром та за густиною тверде паливо вкладати на низ камери, відповідно менше - завантажуються в самому кінці.

Дубові дрова — одне з найкращих видів палива твердопаливного котла. Але натомість дубові дрова важко заготовлювати, так як дуб дуже твердий — його проблемно розколювати. Використовувати дубові дрова, необхідно лише дуже добре висушиними, при досягненні максимальних температур, так як сама деревина містить в собі танін (який є біополімером), тепература згоряння якого є дуже високою.

Час сушки природнім способом від двох до трьох років.

Також проектуючи паливну необхідно передбачати можливість припливу великої кількості повітря, так як для горіння дубу потрібно багато кисню.

1 метр кубічний дуба виділяє при горінні 2100 кВтгод, або 1 кілограм — 4200 Втгод.


Букові дрова — одне з найпоширеніших видів палива., в системах де використовують твердопаливний котел чи камін. Заготовлювати значно легше ніж дуб. При згорянні виділяє багато тепла.

Час сушіння природнім способом до двох років.

1 метр кубічний бука виділяє при горінні 2200 кВтгод, або 1 кілограм — 4100 Втгод.


Грабові дрова — найбільш теплоутворюючі з порід дерев, які ростуть в Україні. Грабові дрова при спалюванні практично не виділяють диму та не іскрять, після згоряння залишають мало золи. Рекомендовано використовувати в котлах на тверде паливо та камінах.

Через велику густину деревини потребують довгого часу сушіння, а саме до трьох років.

1 метр кубічний граба виділяє при горінні 2400 кВтгод, або 1 кілограм — 4100 Втгод.


Березові дрова — не рекомендовано спалювати в твердопаливних котлах, так як виділяють багато сажі. Як правило, як паливо їх використовують в камінах, через те що вони при горінні, в сухому вигляді не утворюють іскр, полум'я виглядає дуже гарно та виділяється приємний запах.

Термін сушіння — півтора роки.

1 метр кубічний при горінні виділяє 1900 кВтгод, або 1 кілограм — 4300 Втгод

Соснові дрова — не рекомендовано, а деякими виробниками прямо заборонено використовувати для спалювання в тевердопаливних котлах. Через низьку густину — дуже швидко згорає, горить нерівномірно, іскрить, виділяє дуже багато сажі та нагару на теплообміннику та комині, так як містить у собі багато природної смоли. (Є випадки коли після декількох міцсяців експлуатації, на соснових дровах котли не піддаються відновленню. В котлах використовується лише в незначних кількостях при розпалі, так як легко спалахує.

Термін сушіння до одного року.

1 метр кубічний при горінні виділяє 1700 кВтгод, або 1 кілограм — 4400 Втгод

Вербові дрова — в такому вигляді,я к дрова дану деревину застосовують вкрай рідко, через те що вона є пориста - при горінні виділяє мало тепла. Але натомість активно використовують при виробництва щепи та пеллет під пелетний пальник. Для цієї мети застосовують не лише дикорослу вербу, а й вирощують промислово, так як дане дерево дуже швидко росте (декілька метрів на рік).

1 метр кубічний при горінні виділяє 1400 кВтгод, або 1 кілограм — 4100 Втгод


Ясинові дрова — при горінні виділяють багато тепла (приблизно як дуб і бук). Мають високу еластичність, велику густину та твердість, міцність ясеня на розрив та згин більша ніж у дуба. Дані дрова заготовлювати досить важко, так як вони погано розколюються.

Термін природного висихання — до двох років.

1 метр кубічний при горінні виділяє 2100 кВт⋅год, або 1 кілограм — 4200 Вт⋅год


Якщо ж в кінцевому результаті рахувати економічну ефективність твердопаливного котла відносно газового то треба розуміти, що  1 м3 природного газу при згорянні виділяє стількі ж тепла, як 0,005 метрів кубічних спалених дров (при однаковій ефективності котлів на дрова і газ).


Залиште коментар
І'мя*:
Коментар:

Выберите правильный ответ
21+1


   * — Поля, обов'язкові для заповнення